MESH YAZILIM LOGO

Web sitesi yaptırmak istiyorum diyorsanız biz varız!

Folow us

a

MESH YAZILIM TEKNOLOJI

İlk Web Sitesi

Dünyanın İlk Web Sitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Dünyanın ilk web sitesi bundan tam 25 yıl önce Tim Berners-Lee tarafından kurulmuştur. CERN laboratuvarında yıllarca bilgisayar mühendisi olarak çalışan Lee, HTML adıyla bilinen Türkçesi hiber metin işaret dilini geliştirerek dünya çapında ağ paylaşımı yapılan bir sistem kurmuştur. Başarılı çalışmalar yapan Lee dünyanın ilk web adresini de böylelikle kurmuştur. O dönemde ilk internet sitesinin kurulmasının amacı dünyada farklı bilim insanları ve enstitüler ile bağlantı kurmaktı. Bu sayede bilgi paylaşım ağı daha kolay ve hızlı bir şekilde yapıldı. Şu an 60 yaşında olan Lee, halen web sitesi gelişimleri ile ilgileniyor ayrıca MIT’de danışmanlık yapmaktadır.

1980lerin sonunda Apple markasın Macintosh adıyla tüm dünyaya tanıttığı ilk kişisel bilgisayarın icadından günümüze kadar gelen birçok teknolojik gelişimler devam etmiştir. Akıllı telefonlar son yüzyılın en iyi icatlarından biri olarak gösterilmektedir. Nerdeyse gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan her bireyin kolaylıkla elde edebileceği bir teknoloji alet olan telefonlar gün geçtikçe markaların rekabetiyle farklı özellikler sunmaktadır. Tabi durum böyle olunca kurumlar ve şirketler artık etkinliğini internet üzerinde göstermeye başlamıştır.

Buradaki temel amaç ticaret yapmak ya da ismin geniş kitlelere duyurarak hizmet sektörüne katkı sağlamak olabilir. Ancak tüm dünyada etkinliğini sürdüren pandemi sebebiyle artık insanlar online sitelerden yani e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya başlamıştır. Bu hem gündelik hayatın yoğunluğu içinde alışverişe ayrılan süreyi kısaltmakta hem de farklı mağazalarda benzer ürün kıyaslamasını sadece dakikalar içinde yapabilmektedir. Şu an dünyada en çok ziyaret edilen e-ticaret sitelerinden olan Amazon gün geçtikçe kitle ağını genişletmekte ve neredeyse dünyanın bütün Avrupa ülkelerine hizmet vermektedir. Elektronik eşyadan bakım ürünlerine kadar birçok markaya ev sahipliği yapan ve çok gelişmiş alışveriş web sitesidir.

Post a Comment